Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract colectiv de munca

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatorul raspuns: mai este obligatoriu CCM daca ai mai mult de 20 de angajati? De asemenea va rog sa-mi spuneti daca raspunsul este afirmativ, acesta poate fi incheiat pe o perioada mai lunga de 1 an ?
Multumesc.
Niciodata nu a fost obligatorie inceheierea unui c.c.m. la nivel de angajator.

Atat Legea nr.62/2011 , cat si Codul Muncii prevad ca , negocierea colectiva la nivel de unitate este obligatorie, cu exceptia cazului in care angajatorul are incadrati mai putin de 21 de salariati.

In urma negocierii dintre patronat si sindicat/reprezentantii salariatilor se poate decide :
- incheierea unui c.c.m.
sau
- neincheierea c.c.m.
multumesc pentru raspuns; e obligatoriu sa se incheie doar pe un 1 an de zile?
Contractul colectiv de munca se incheie pe o perioada determinata, care nu poate fi mai mica de 12 luni si mai mare de 24 de luni.
multumesc