Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Anexa 1 privind inregistrarea fiscala - infiintare SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Anexa 1 privind inregistrarea fiscala - infiintare SRL

Buna ziua!
Doresc sa infiintez un SRL cu asociat unic si as dori sa va intreb cum trebuie completata anexa privind inregistrarea fiscala daca vreau ca firma sa fie platitoare de TVA. Firma va avea un angajat pentru inceput.
Multumesc anticipat.
Nu puteti opta ca firma sa fie platitoare de TVA de la infiintare. La infiintare toate firmele sunt microintreprinderi si sunt neplatitoare de TVA.
Ulterior va trebui sa obineti de la ANAF inregistrarea in scopuri de TVA.