Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum se calculeaza punctajul la perioadele asimilate?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum se calculeaza punctajul la perioadele asimilate?

Buna ziua,
Am 16 ani de grupa I si o vechime totala de 34 ani(si cu cei din grupa I). As vrea sa stiu cum se calculeaza punctajul pentru cei 8 ani care se considera stagiu asimilat si care reduc varsta standard de pensionare.
Nu este stagiu asimilat.
Este stagiu aferent.
Se aplica o majorare de 50% la numarul de puncte accumulate in cei 16 ani.
Reducerea de 8 ani se aplica doar daca indepliniti conditia de stagiu complet de 35 de ani.
Multumesc pentru raspuns. Eu am comis o eroare. Am lucrat efectiv 34 ani din care 16 sunt de grupa I. Cred ca indeplinesc conditiile de iesire la pensie la limita de varsta la cerere, avand si varsta de 60 ani.
Limita de varsta oricand doriti.