Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Admitere doctorat
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Admitere doctorat

Buna ziua! Va rog, daca puteti, sa ma ajutati cuc ateva informatii. Sunt dublu licentiat, am urmat cursurile unei facultati de 3 ani, respectiv ale uneia de 4 ani. Momentan am finalizat primul an de masterat. Cei de la facultate mi-au comunicat faptul ca pe baza celor 2 licente, dar si pe baza prevederilor care stipuleaza faptul ca anul 2 de masterat se poate studia concomitent cu primul an de doctorat. Cei de la universitate, insa, m-au informat ca s-a schimbat legislatia de anul acesta. Din pacate, nu am reusit sa gasesc nicio baza legislativa pentru niciuna dintre variante. Aveti idee unde as putea sa gasesc referinte?
Cu deosebit respect,
Madalin T.
Legea nr.1/2011
ART. 154
(1) Programele de studii universitare de master pot fi:
a) master profesional, orientat preponderent spre formarea competenţelor profesionale;
b) master de cercetare, orientat preponderent spre formarea competenţelor de cercetare ştiinţifică. Învăţarea realizată în cadrul masterului de cercetare poate fi echivalată cu primul an de studiu din cadrul programelor de studii universitare de doctorat. Masterul de cercetare este exclusiv la forma de învăţământ cu frecvenţă şi poate fi organizat în cadrul şcolilor doctorale;
c) master didactic, organizat exclusiv la forma de învăţământ cu frecvenţă.

ART. 163
Au dreptul să participe la concursul de admitere la studii universitare de doctorat numai absolvenţii cu diplomă de master sau echivalentă acesteia.

Va multumesc pentru raspuns! Marea problema ramane cu echivalarea diplomei de master...