Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obligatia de a face
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obligatia de a face

Avocatul meu a deschis proces pe -obligatia de a face.E vorba de dreptul de a primi teren pe legea 341/2004 si legea 42/1991.Terenul mi-a fost acordat prin hotararea comisiei care se ocupa de legea 10,pe baza legii 42/1991 in anul 1997.
La fond judecatorul a dat verdict pe legea 10 de respingere a actiunii ca inadmisibila.Avocatul face recurs si motiveaza ca judecatorul trebuia sa analizeze speta pe legea 341 continuatoarea legii 42.
Recursul urmeaza sa se judece.Intrebarea mea este:
--sa presupunem ca pierd si recursul, eu trebuie sa platesc avocatul?
--daca castig recursul si dosarul se reantoarce la fond eu trebuie sa platesc avocarul?
--daca incep din nou procesul eu trebuie sa incep iar cu plata avocatului pentru fond si recurs?
--daca se dovedeste ca judecatorul a gresit eu trebuie sa platesc greseala lui deoarece el este inamovabil.?
--daca avocatul a gresit eu tot trebuie sa-l platesc?
--sau avocatii fac servicii de diligenta (reprezentare) si ei trebuie platiti in toate cazurile.
Daca raspunsul este -da-ma intreb de ce trebuie sa suport doar eu paguba?
Onorariul avocatului se plateste conform intelegerii partilor ,in baza contractului de asistenta juridica . Sigur ca trebuie sa-l platiti si pentru recurs si in fond dupa casarea cu trimitere spre rejudecare , de ce si-ar pierde timpul ?Avocatul nu garanteaza solutia in dosar.
Clientul suporta riscul pentru ca el e cel care doreste obtinerea unui drept, care are probele la dispozitie, avocatul nu face probe si nu obtine drepturi, el nefiind direct interesat in cauza, el lucreaza cu drepturile si probele pe care le are clientul, prin urmare el nu poate sa suporte riscul procesului.
Daca avocatul ar fi direct implicat in cauza (contrar normelor nationale si europene), atunci nu ar mai exista garantarea de catre stat a dreptului la aparare, avocatii refuzand cauzele neclare. Ceea ce ar fi contrar inrtereselor omului.
Daca avocatul insa greseste in obligatiile sale de diligenta, atunci il trageti la raspundere cf. legii civile si a raspunderii contractuale. La fel cu judele, cf. raspunderii magistratului sau in instantele internationale.

Pana la urma stiti cine ce drept are si care pe unde a gresit sau e doar asa, un sondaj de opinie cu caracter general?
Da, aveti dreptate, contractul este baza in relatia cu avocatul.
Pentru AVLIL,referitor la riscuri:
Exemplu: presupunem ca ar trebui sa primesc 1 milion pe o lucrare.Eu propun avocatului un procent de 20%.Avocatul spune ca vrea 100 de mii inainte si 20% onorariu de succes.Dupa cum spuneti eu am toate probele.In aceasta situatie de exemplu eu propun sa-l platesc chiar cu 30% onorariu de succes numai daca castiga procesul, fara bani inainte.
Deci trebuie invatati si avocatii sa-si asume riscuri cand reprezinta un client.Specificat in contract cat va fi platit in caz de pierdere.Ca doar pe analiza sa deschizi proces.
cracanatu a scris:

Pentru AVLIL,referitor la riscuri:
Exemplu: presupunem ca ar trebui sa primesc 1 milion pe o lucrare.Eu propun avocatului un procent de 20%.Avocatul spune ca vrea 100 de mii inainte si 20% onorariu de succes.Dupa cum spuneti eu am toate probele.In aceasta situatie de exemplu eu propun sa-l platesc chiar cu 30% onorariu de succes numai daca castiga procesul, fara bani inainte.
Deci trebuie invatati si avocatii sa-si asume riscuri cand reprezinta un client.Specificat in contract cat va fi platit in caz de pierdere.Ca doar pe analiza sa deschizi proces.

o evaluare foarta corecta , avocatii doar vor banii dar nu-si asuma si esecul , la discutiile prealabile iti fac capul mare ca ai toate atuurile dar cand pierd isi baga capul adanc intre umeri