Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Insulta si jignire pe Faceboock
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Insulta si jignire pe Faceboock

Buna ziua ,
In cazul in care am fost jignit si insultat pe Faceboock ce pot face pt. a da o lectie unor persoane rauvoitoare ?
Din cate stiu eu insulta , calomnia si jignirea sunt fapte incriminate penal.:(
mirceapatrascu a scris:

Din cate stiu eu insulta , calomnia si jignirea sunt fapte incriminate penal.:(

Trebuie sa faceti neaparat un update legislativ. Insulta si calomnia nu mai sunt incriminate penal de mai multi ani, povestea dezincriminarii fiind mai spectaculoasa decat "Misterele Parisului" ori "Pardaillan si Fausta" cu dueluri intre Curtea Constitutionala, Parlament si ICCJ.

Ce puteti face?

Unu. Insulta ori calomnia sunt atingeri aduse onoarei si demnitatii si pot fi temei pentru o actiune civila in instanta prin care insolentul/insolenta sa fie obligat/obligata sa inceteze si sa va despagubeasca pentru prejudiciul produs. Adica il puteti da in judecata.
Doi. Pentru finalitatea aratata mai sus trebuie sa faceti cateva print-screenuri cu insultele/calomniile care va privesc, sa stabiliti cercul persoanelor care au receptat calomnia/insulta si sa vedeti daca doi dintre ei care nu sunt rude cu d-voastra ori cu calomniatorul vor sa apara in instanta ca martori.

Multumesc mult pt. raspuns .
Mai am insa o mica intrbare : daca in calomnie este prinsa si o afacere locala si aceasta calomnie aduce prejudicii ?
Puteti cere despagubiri nu numai pentru prejudiciul moral ci si pentru cel material.