avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Tatal meu a avut un frate si doua surori. Fratele lui a decedat acum ceva timp. De curând a murit si o soră. Eu m-am ocupat de inmormantarea ei, de toate cele

necesare, am ingriit-o nainte cat a fost bolnava, vecinii sunt martori. Batrana care a murit, matusa mea, mai are o sora, ele locuiau gard in gard, vecine, nu au

copii. Acum as vrea sa am grija si de matusa ramasa in viata. Daca ea se prapadeste, tatal meu, fratele ei ar fi singurul mostenitor, nu? Cum ele doua nu au avut

copii, raman in discutie copiii tatalui meu, adica eu si fratele meu dar si alti doi copii si sotia fratelui tatalui meu, unchiul meu, care este mort. Cum as putea

proceda, matusa mea ramasa in viata, ar dori sa-mi faca acte, dar se apropie de 90 de ani si uneori nu este lucida. De inmormantare nu s-a ocupat nici un nepot de al

batranelor cum ar veni, in speta, fratele meu sua verisorii, dar la avere toti vor drept. Ce cale legală să aleg?
Cel mai recent răspuns: miruna88 , utilizator 11:52, 16 Iulie 2015
fratii nu sunt mostenitori rezervatari, deci puteti face orice act cu matusa dvs nu va putea fi atacat de fratii ei. veti avea nevoie probabil de un act de la un psiholog/psihiatru ca poate semna actul. intrebati la notar
dar in cazul proprietatilor ramase de la matusa mea pe care am inmormantat-o?, sora ei imi face acte pe bunurile ei........

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rog urgent informatii despre succesiune/mostenire Corina Macovei Corina Macovei Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez in urmatoarea situatie: 1. Matusa mea (sora tatalui) a ramas vaduva din anul 2000.Mentionez faptul ca ... (vezi toată discuția)
Cine e de vina? notarul sau mostenitorul??? olteanu.adriana olteanu.adriana Subiectul este mai delicat; hai sa incep cu inceputul ...eu sunt infiata cu drepturi depline in Bucuresti; tatal meu natural a trait undeva la tara si a avut ... (vezi toată discuția)
Sora bunicului meu mi-a donat o casă cu condiția s-o îngrijesc, obligație de care m-am achitat. acum fratele meu îmi spune că mă dă în judecată, poate ataca donația? crisaly17 crisaly17 Bună ziua! Povestea mea este următoarea: Mama mea a refăcut casa mătușii sale(sora bunicului),care nu avea alți moștenitori, nu a fost ... (vezi toată discuția)