Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare salariu minim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare salariu minim

Buna ziua,

as dori sa intreb:pentru persoanele aflate in concediu medical prelungit cand se intocmesc actele aditionale pentru modificarea si aplicarea noului salariu minim national?

multumesc
art.17 C.mun.
(5) Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege.

Prin urmare, modificarea elementelor contractului individual de munca poate fi facuta numai in timpul executarii contractului individual de munca.
In acest caz, salariul va fi modificat la incetarea cauzei care a determinat suspendarea contractului individual de munca, respectiv la data incetarii concediului medical.