Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Chitantier pt psiholog clinician si facturier?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Chitantier pt psiholog clinician si facturier?

Buna seara. Va rog sa ma ajutati cu informatii despre ce am de facut pt a lucra corect ca psiholog clinician. Am toate actele ok pe cabinet individual, totul declarat la ANAF. Doar ca acum nu stiu cum este cu chitantierul. Mi s-a spus de la administratia financiara doar sa fac un chitantier personalizat. Dupa ce il fac, trebuie sa il inregistrez undeva? Daca da, unde? Imi trebuie si facturier?? Daca da, de care si ce fac cu el? Multumesc!
danielavasile, utilizator
Buna ziua,
Chitantierul il puteti personaliza la o tipografie. Nu trebuie sa-l inregistrati. Alegeti o serie si numar de la... pana la.... ( de ex seria CAB nr. 00001-00050. La fel si cu facturierul. Facturati doar daca vi se cere. In rest emiteti chitanta. Succes!
Multumesc!!
Sunt psiholog / activez in cabinet individual de psihologie propriu. Lucrez cu casa de marcat chiar daca am inteles ca (conform legislatiei) nu am aceasta obligativitate. Vreau sa imi spuneti daca credeti ca e o greseala / ilegalitate sa lucrez cu casa de marcat sau daca e pur si simplu o optiune ok (pe mine ma ajuta in sensul ca nu trebuie sa tot scriu chitante si in sensul ca nu apar numele persoanelor fizice cu care lucrez). Folosesc chitantierul si facturierul doar in caz de colaborare cu alte firme/institutii.
anctiu, utilizator