avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1474 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reziliere contract exclusivitate imobiliara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reziliere contract exclusivitate imobiliara

Buna ziua,

Am incheiat un contract de exclusivitate imobiliara cu o agentie pt comisionul de 1% din vanzare.Problema este ca agentia din ce vad nu se ocupa de promovarea apartamentului, si eu personal am adus mai multi clienti sa vada apartamentul decat ei.Mi s-a spus la semnarea contractului ca trebuie sa le platesc comision indiferent daca vand eu sau vand ei.Pot sa anuluz acest contract de exemplu sa le spun ca m-am razgandit si nu mai vreau sa vand, fara sa le platesc ceva anume?prefer sa platesc unei agentii in cazul in care imi aduce client si il si cumpara.
Ma pot da in judecata?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: MihaiPetru , utilizator 11:51, 16 Iulie 2015
Buna ziua!
Nu ati reglementat cauze de denuntare? Contractul are prevazut un termen sau este valabil pe durata nedeterminata/pana la vanzarea imobilului?

In mod normal, nu pot solicita bani pentru serviciu care nu a fost prestat - astfel, daca identificati dumneavoastra un client (de exemplu, prin relatiile dumneavoastra - prieteni, colegi etc) nu le veti datora comision de intermediere.
Dar, pentru o imagine cat mai clara, trebuie analizat contractul - pentru ca este posibil sa vi se impute nu atat partea de intermediere propriu-zisa cat partea de promovare.

Cu stima,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reziliere contract exclusivitate imobiliara IoanaTdr IoanaTdr Buna ziua, Am incheiat un contract de exclusivitate imobiliara cu o agentie pt comisionul de 1% din vanzare.Problema este ca agentia din ce vad nu se ocupa ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract exclusivitate imobiliara IoanaTdr IoanaTdr Buna ziua, Am incheiat un contract de exclusivitate imobiliara cu o agentie pt comisionul de 1% din vanzare.Problema este ca agentia din ce vad nu se ocupa ... (vezi toată discuția)
Am gasit un apartament de vanzare print-un agent imobiliar si ... Matei Labra Matei Labra Am gasit un apartament de vanzare print-un agent imobiliar si am semnat un contract de intermediere imobiliara pentru acel apartament, comision ... (vezi toată discuția)