Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reziliere contract exclusivitate imobiliara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reziliere contract exclusivitate imobiliara

Buna ziua,

Am incheiat un contract de exclusivitate imobiliara cu o agentie pt comisionul de 1% din vanzare.Problema este ca agentia din ce vad nu se ocupa de promovarea apartamentului, si eu personal am adus mai multi clienti sa vada apartamentul decat ei.Mi s-a spus la semnarea contractului ca trebuie sa le platesc comision indiferent daca vand eu sau vand ei.Pot sa anuluz acest contract de exemplu sa le spun ca m-am razgandit si nu mai vreau sa vand, fara sa le platesc ceva anume?prefer sa platesc unei agentii in cazul in care imi aduce client si il si cumpara.
Ma pot da in judecata?

Va multumesc!
Buna ziua!
Nu ati reglementat cauze de denuntare? Contractul are prevazut un termen sau este valabil pe durata nedeterminata/pana la vanzarea imobilului?

In mod normal, nu pot solicita bani pentru serviciu care nu a fost prestat - astfel, daca identificati dumneavoastra un client (de exemplu, prin relatiile dumneavoastra - prieteni, colegi etc) nu le veti datora comision de intermediere.
Dar, pentru o imagine cat mai clara, trebuie analizat contractul - pentru ca este posibil sa vi se impute nu atat partea de intermediere propriu-zisa cat partea de promovare.

Cu stima,