avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1441 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reziliere contract exclusivitate imobiliara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reziliere contract exclusivitate imobiliara

Buna ziua,

Am incheiat un contract de exclusivitate imobiliara cu o agentie pt comisionul de 1% din vanzare.Problema este ca agentia din ce vad nu se ocupa de promovarea apartamentului, si eu personal am adus mai multi clienti sa vada apartamentul decat ei.Mi s-a spus la semnarea contractului ca trebuie sa le platesc comision indiferent daca vand eu sau vand ei.Pot sa anuluz acest contract de exemplu sa le spun ca m-am razgandit si nu mai vreau sa vand, fara sa le platesc ceva anume?prefer sa platesc unei agentii in cazul in care imi aduce client si il si cumpara.
Ma pot da in judecata?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 08:41, 16 Iulie 2015
Raspunsul este conditionat de clauzele prevazute in contractul asumat de dvs fata de agentia de intermediere
Verificati conditiile de rezilere din contract

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reziliere contract exclusivitate imobiliara IoanaTdr IoanaTdr Buna ziua, Am incheiat un contract de exclusivitate imobiliara cu o agentie pt comisionul de 1% din vanzare.Problema este ca agentia din ce vad nu se ocupa ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract exclusivitate imobiliara IoanaTdr IoanaTdr Buna ziua, Am incheiat un contract de exclusivitate imobiliara cu o agentie pt comisionul de 1% din vanzare.Problema este ca agentia din ce vad nu se ocupa ... (vezi toată discuția)
Intermediere geogeorge geogeorge poate o agentie sa impuna printr-un contract de intermediere vanzatorului sa nu vanda apartamentul unei persoane neprezentate de agentie??mai ales,atat timp ... (vezi toată discuția)