Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Functionar public inregistreaza convorbiri la serviciu
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Functionar public inregistreaza convorbiri la serviciu

In cazul in care un functionar public inregsitreaza cu reportofonul mai multi colegi discutand anumite atributii de serviciu fara voia lor , este un fapt ilegal? Ce ilegalitate a comis acesta, si ce articol il incrimineaza ? :sorry:
Si ce face cu inregistrarile? Le da spre ascultare sefilor? Sau poate omul nu stie prea multe si cum nu stie sa scrie pentru a isi lua notite, inregistreaza. Eu stiam ca trebuie sa ai o autorizatie de la un judecator pentru a proceda la astfel de inregistrari sau interceptari. Legea 677/2001 da dreptul oamenilor la protectia vietii private. Oricum aceste probe fiind obtinute ilegal fara acordul persoanei nu pot fi folosite in instanta. Sunt de parere sa atentionati in scris conducatorul institutiei cu privire la comportamentul colegului. Daca institutia doreste sa asculte ce se vorbeste in birouri sa-si monteze camere de luat vederi, asta dupa ce obtin autorizatiile necesare.