Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Renuntarea la preaviz de catre angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Renuntarea la preaviz de catre angajator

Buna ziua,

odata ce angajatorul si-a exprimat dorinta de a nu renunta la perioada de preaviz de 20 de zile lucratoare, poate acesta, dupa trecerea a 10 zile lucratoare, sa informeze angajatul ca renunta la restul preavizului?

Ce forma trebuie sa imbrace aceasta infromare?

Multumesc anticipat.
Buna ziua,

sigur ca poate. Este un drept pe care angajatorul si-l poate exercita in mod discretionar.
Renuntarea trebuie sa fie facuta in scris.
Nu exista text de lege care sa reglementeze situatia descrisa de dvs.

In opinia mea, renuntarea la preaviz totala sau partiala trebuie exprimata de la data luarii la cunsotinta de cererea de demisie a salariatului si nu dupa un anumit numar de zile de preaviz efectuate de salariat.
@freelis - considerati ca renuntarea angajatorului la o parte a termenului de preaviz inca nescurs ii poate atrage o sanctiune sau nu va produce efecte?
Angajatorul nu poate fi sanctionat pentru asa ceva , iar o astfel de renuntare va produce efecte, in tacerea legii.

Eu am considerat ca nu este corect d.p.d.v. moral sa se procedeze astfel. Altfel spus, incep sa efectuez preavizul si dupa cateva zile mi se aduce la cunostinta ca se renunta la restul de zile.
@freeelis.
Va sustin si eu parerea, din pacate se intampla in realitate.