Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cercetare penala- stadiu dosar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cercetare penala- stadiu dosar

Buna dimineata
Am depus o plangere penala la parchet. Parchetul a trimis plangerea la politie.undeva prin oct.- nov. am fost chemat si am dat o declaratie. Tot atunci, motivand ca este in criza de timp m-a pus si sa semnez un formular necompletat spunand ca asa este procedura. Avand incredere in organele de politie, l-am semnat. De atunci tot incerc sa aflu care este stadiul dosarului meu si nu reusesc sa aflu. Mai intai imi spunea (la telefon ) ca nu are timp, ca este plecat la o convocare ,etc, apoi ca vine la mine acasa sa mi-l arate (dosarul) ca ulterior sa nu-mi mai raspunda la telefon.
Ce trebuie sa fac in acest caz? Cum pot proceda?
Va multumesc,
Intrebati la parchet, ei au evidenta dosarelor.
Sa formulati o cerere de comunicare stadiu dosar, cerere pe care sa o depuneti personal cu nr. de inregistrare sau prin posta cu confirmare de primire.
Pentru formularea cererii aveti nevoie de nr. de dosar.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Buna dimineata,
Multumesc pt raspuns
Cu stima,
Mergeti la politie personal sa va interesati daca chiar vreti sa aflati ceva, puteti depune si cerere de comunicare stadiul cercetari, dar mai mult de un raspuns de genul „dosarul se afla in lucru„ nu cred ca o sa primiti.