avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2032 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Buna ziua
As dori cateva raspunsuri la urmatoarele intrebari:
Am o vechime in munca in Romania de 27 de ani si in Italia de 8 ani.
Sunt nascuta la data de 27 iulie 1957.
Am depus dosarul de pensionare -pensie anticipata partial-la data de 1 aprilie 2015.
-- Care este termenul de asteptare a documentelor din Italia?
Care este procentul de penalizare?
---Cu ce data se acorda pensia anticipata?
La ce varsta pot sa primesc pensia din Italia?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:07, 7 August 2015
1. Pentru o femeie nascuta in iulie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 10 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Dvs, aveti un stagiu de cotizare realizat de 27 + 8 = 35 de ani.

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 10 luni, in mai 2018;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 10 luni, in mai 2013, adica oricand de azi inainte.

4. - Dvs. ati depus dosarul pentru pensie anticipata partiala dar nu se poate emite decizia de pensionare pana nu vine confirmarea stagiului de cotizare din Italia (altfel nu indepliniti conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala, care este de 30 de ani si 10 luni).
- Nu va pot spune cand vine confirmarea stagiului de cotizare din Italia, trebuie sa mentineti legatura cu Casa de Pensii din Romania.

5. - Primiti pensie si din Italia, unde sa va lua in calcul si stagiul de cotizare din Romania.
- Trebuie sa va adresati autoritatilor italiene de pensii, sa vedeti daca indepliniti conditiile si sa ceara si ele, la randul lor, confirmarea stagiului de cotizare din Romania.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand ma pot pensiona? eugeniacrn eugeniacrn Sunt nascuta in 27 iulie 1957 ,am lucrat in Romania cu carte de munca 25 ani si 5 luni (am fost disponibilizata cu ordonanta de 2 ani). In Italia am lucrat ... (vezi toată discuția)
Pensie dumitruaida dumitruaida Sunt nascuta in septembrie 1957 si am lucrat 27 ani si 9 luni pana in prezent. Sunt inca salariata. Cand ma pot pensiona la limita de varsta si cand la ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de pensie anticipata? macrita macrita Sunt nascuta pe 19 iulie 1957 , am 24 de ani vechime , trei copii si as vrea sa stiu daca pot iesi la pensie anticipat (vezi toată discuția)