Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Buna ziua
As dori cateva raspunsuri la urmatoarele intrebari:
Am o vechime in munca in Romania de 27 de ani si in Italia de 8 ani.
Sunt nascuta la data de 27 iulie 1957.
Am depus dosarul de pensionare -pensie anticipata partial-la data de 1 aprilie 2015.
-- Care este termenul de asteptare a documentelor din Italia?
Care este procentul de penalizare?
---Cu ce data se acorda pensia anticipata?
La ce varsta pot sa primesc pensia din Italia?
Va multumesc.
1. Pentru o femeie nascuta in iulie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 10 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Dvs, aveti un stagiu de cotizare realizat de 27 + 8 = 35 de ani.

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 10 luni, in mai 2018;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 10 luni, in mai 2013, adica oricand de azi inainte.

4. - Dvs. ati depus dosarul pentru pensie anticipata partiala dar nu se poate emite decizia de pensionare pana nu vine confirmarea stagiului de cotizare din Italia (altfel nu indepliniti conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala, care este de 30 de ani si 10 luni).
- Nu va pot spune cand vine confirmarea stagiului de cotizare din Italia, trebuie sa mentineti legatura cu Casa de Pensii din Romania.

5. - Primiti pensie si din Italia, unde sa va lua in calcul si stagiul de cotizare din Romania.
- Trebuie sa va adresati autoritatilor italiene de pensii, sa vedeti daca indepliniti conditiile si sa ceara si ele, la randul lor, confirmarea stagiului de cotizare din Romania.