Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... apartament dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

apartament dupa divort

salut!sunt casatorit de 1 saptamana si am o problema.sotia detine jumatate dintr-un apartament la care plateste (platim)20 ani rate, cumparat inainte de casatorie. eu, in cazul unui divort am vreun drept asupra apartamentului?daca nu, atunci ce trebuie sa fac pentru a avea? multumesc
Sunteti simpatic. De-abia v-ati casatorit si va ganditi la divort?
Cine a cumparat apartamentul? Sotia si dvs?
sotia
Si de ce spuneti ca plateste jumatate din apartament? Cine plateste cealalta jumatate?
mama sotiei.detin impreuna un apartament.
Daca ati contribuit la plata ratelor va exista un drept de creanta .Atat .In rest imobilul e propriu al sotiei , dispune de acesta dupa bunul plac.
salut!sunt casatorit de 1 saptamana si am o problema.

Sigur ca exista o anumita problema daca aveti in vedere divortul , dupa o perioada atat de scurta a casniciei , interesant e ca aveti in vedere si bunul imobil -proprietatea sotiei....Cand lucrurile nu sunt de la inceput bine definite , mai devreme sau mai tarziu , apar situatiile confuzionante , care , de vreo maniera sau alta , trebuie solutionate ....Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat