Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Am vazut mai multe pareri pe net despre ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Am vazut mai multe pareri pe net despre aceasta situatie: ...

Buna ziua! Am vazut mai multe pareri pe net despre aceasta situatie: Bunurile dobandite inainte de casatorie devin comune dupa casatorie pana la urma? Daca da, dupa cat timp? In cazul in care una dintre parti are credit ipotecar luat inainte de casatorie si se termina de achitat pe durata casatoriei, acel apartament se considera bun dobandit inainte, sau dupa casatorie?
Nu,bunurile dobândite înainte de căsătorie nu devin niciodată bunuri comune. Bunul achiziţionat înainte de căsătorie este tot bun prpriu, soţul are drept de creanţă la parte din ratele plătite în timpul căsătoriei. Dvs. faceţi confuzie cu moştenirea: soţul supravieţuitor are drept la o parte dintr-un bun propriu al soţului decedat, în funcţie de restul moştenitorilor legali.
Bunurile dobandite de soti inainte de casatorie sunt bunuri proprii si nu devin bunuri comune ca efect al casatorie.

Bunul pe care l-ati cumparat inainte de incheierea casatoriei este bun propri,u chiar daca dupa incheierea casatoriei sotia a contribuit la plata ratelor,
Aceasta are insa un drept de creanta cu privire la sumele cu care a contribuit la plata ratelor si nu un drept de proprietate (coproprietate ) asupra apartamentului

Asadar, sunteti unic proprietar al apartamentului in cauza dar in cazul unui partaj va trebui sa ii platiti sotiei sumele cu care a contribuit la achitarea ratelor.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Bunurile dobandite inainte de incheierea casatoriei sunt bunuri proprii, nu intra in regimul matrimonial, cu exceptia situatiei in care ati convenit ca acele bunuri sa devina comune.
In ceea ce priveste apartamentul, dreptul de proprietate va apartine sotului care a dobandit imobilul, iar celalalt va avea un drept de creanta asupra imobilului, constand in ratele achitate de acesta.