avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 915 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Dat afara din magazin pentru ca este un fost angajat
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Dat afara din magazin pentru ca este un fost angajat

Este legal sa afisezi ca magazinul isi rezerva dreptul de a-si selecta clientela? si daca da, te poate da afara din magazin doar pentru ca esti un fost angajat?
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 21:16, 21 Iulie 2015
Puteti sesiza in scris, cu nr. de inregistrare/ data Consiliul national pentru combaterea discriminarii (CNCD).
Art. 28 din Legea 296/2004 privind Codul consumului, republicata:
Se interzice refuzul vânzării unui produs sau prestării unui serviciu către un consumator fără un motiv justificat conform prevederilor legale în vigoare.
[ link extern ]

S-a mai discutat asta pe forum:
www.avocatnet.ro/content/for...

Se poate reclama si la ANPC insa as zice ca depinde si de motivele patronului.
Ultima modificare: Marți, 21 Iulie 2015
Ares-3, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Selectare clienti in cazul unui magazin (drepturile consumatorului) Soricutza Soricutza as avea si eu o intrebare: un magazin poate sa isi selecteze clientii?poate sa restrictioneze accesul anumitor persoane in incinta acestuia mai ales daca nu ... (vezi toată discuția)
Accesul interzis intr-un local AncaBeldiman AncaBeldiman Buna ziua! As vrea sa stiu daca se poate interzice accesul intr-un local ca urmare a unei neintelegeri avute cu cativa angajati ai localului si iubita ... (vezi toată discuția)
Cum pot scapa de clientii nedeoriti ?? sadkid sadkid Buna ziua , Am un magazin alimentar, cu autoservire, si am ceva clienti de care as vrea sa scap , nu fiindca au facut ceva concret , pentru ca ... (vezi toată discuția)