Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Dat afara din magazin pentru ca este un fost angajat
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Dat afara din magazin pentru ca este un fost angajat

Este legal sa afisezi ca magazinul isi rezerva dreptul de a-si selecta clientela? si daca da, te poate da afara din magazin doar pentru ca esti un fost angajat?
Puteti sesiza in scris, cu nr. de inregistrare/ data Consiliul national pentru combaterea discriminarii (CNCD).
Art. 28 din Legea 296/2004 privind Codul consumului, republicata:
Se interzice refuzul vânzării unui produs sau prestării unui serviciu către un consumator fără un motiv justificat conform prevederilor legale în vigoare.
[ link extern ]

S-a mai discutat asta pe forum:
www.avocatnet.ro/content/for...

Se poate reclama si la ANPC insa as zice ca depinde si de motivele patronului.
Ares-3, moderator