avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tranzactii cu bani lichizi (cumparare imobil)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tranzactii cu bani lichizi (cumparare imobil)

Buna seara,pot face o tranzactie(cumparare imoboil )cu banii ches la notar?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:18, 22 Iulie 2015
Puteti sa evitati plata prin banca doar daca pretul e de maxim 50000 lei sau daca fiind mai mare, stipulati in contract ca plata se face in rate sau daca sunt mai multi vanzatori si impartiti pretul fiecaruia.
Ultima modificare: Miercuri, 22 Iulie 2015
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt pe cale să cumpăr un apartament care costă 29.000 de euro, iar vânzătorul vrea banii cash. este legală pretenția lui? manutmu manutmu Sunt pe cale sa cumpar un apartament (29 mii euro) insa vanzatorul vrea toti banii cash in EURO. Eu am toti banii in contul meu bancar in RON. E legal sa dau ... (vezi toată discuția)
Plati intre persoane fizice (legea 70/2015) ToniB ToniB Impreuna cu sotia cumpar un apartament cu pretul din contract de 250.000 lei. 1. putem plati 50.000 lei cash si 200.000 lei prin banca sau asta se numeste ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare-cumparare deea81 deea81 Buna seara! Bunica mea s-a decis sa imi vanda apartamentul ei. A fost la un notar si i s-a spus ca apartamentul valoreaza 100000 ron, pret pe care il accept. ... (vezi toată discuția)