Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Retragere membrii fondatori ONG ( asociatie)
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Retragere membrii fondatori ONG ( asociatie)

Buna ziua,
as avea nevoie de niste lamuriri referitoare la modificarea actelor constitutive ale unui ONG, si anume:
- in cazul retragerii tuturor membrilor fondatori, cine semneaza Procesul Verbal al Adunarii Generale a Asociatilor si cine semneaza actul aditional modificator al actelor constitutive?
- este necesara refacerea actelor constitutive ale Asociatiei?
In primul rand inainte de asi depune cererile scrise prin care va anunta ca renunta la toate functiile si la calitatea de membru, sa aprobe comitetul director cererile ca adeziune a altor membrii.
Apoi cei care doresc depun hartiile de renuntare, se numeste un presedinte interimar de catre comitetul director si se va convoca adunarea generala cu membri care sunt la aceasta data cu drept de vot. Apoi procesul verbal al adunarii generale si cu tabelul cu semnaturile celor prezenti (care cuprinde si componenta noii echipe de conducere) se depune la judecatorie. Membrii fondatori raman acolo in actele de constituitr iar pentru retragerea lor nu se mai anunta ceva in plus la judecatorie.
Urmariti daca credeti ca e nevoie sa actualizati/imbunatatiti statutul cu ocazia acestei adunari generale.
Multumesc frumos!
In aceasta situatie, logic ar fi ca actul aditional modificator al actelor constitutive sa fie semnat de catre noii membrii ?