avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisia si perioada de preaviz.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisia si perioada de preaviz.

Si numarul de zile de preaviz cum se calculeaza? Eu lucrez 10 ore pe zi 2 cu 2 libere. Stiu ca preavizul este de 20 de zole licratoare la 8 ore...va multumesc antixipat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:37, 22 Iulie 2015
Care este perioada de preaviz mentionata in c.i.m.?
Mesaj editat
@Carmen-luizza
Dată post: Miercuri, 22 Iulie 2015, 13:26
Subiect: Demisie si perioada de preaviz


In contract am trecut 20 de zile lucratoare.. dar la 8 ore...
=====

In acest caz, perioada de preaviz se calculeaza ca si o zi normala de munca la 8 ore/zi sau cum aveti dvs specificat in c.i.m. durata timpului de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Durata preaviz Ela87 Ela87 Buna seara. Sunt angajata ca receptioner la un hotel. Obisnuiam sa lucrez ture de 12 ore, doar de zi, urmate de o zi libera. Datorita comportamentului ... (vezi toată discuția)
Articolul 81 aliniatul 7 Șofer harnic Șofer harnic Pe data de 13-05-2019 am depus o cerere de preaviz cu încetarea c.i.m pe data de 27-05-2019 ,mi s-a transmis o decizie încetare c.i.m prin demisie,nu ... (vezi toată discuția)
Timpul si durata preavizului apostu maria apostu maria Buna ziua, as avea si eu o intrebare. sigur se poate lucra 4ore in timpul preavizului? si daca da, se modifica durata sau ramane tot 20de zile? eu sunt in ... (vezi toată discuția)