Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot divorta in lipsa sotului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot divorta in lipsa sotului

buna ziua,cum pot divorta fara sot.,avem doi copii minori impreuna care stau in grija mea si a parintilor mei,el este plecat in portugalia,suntem despartiti din 2011 decembrie.el din cate am inteles are pe altcineva,si un copil cu acea persoana.as dori sa stiu cum as putea sa divortez,daca el nu este in tara,si nici nu va dori sa se prezinte.de asemenea cum as putea sa il oblig legal sa imi plateasca pensie alimentara pentru copilasi.va multumesc
Buna ziua! Aveti posibilitatea sa divortati si fara ca sotul dumneavoastra sa fie prezent, folosind calea unei actiuni judecatoresti care trebuie deschisa la ultimul domiciliu a sotilor. Ar fi bine sa contactati un avocat pentru a va putea prelua informatiile de detaliu si de a va indica demersurile necesare.
Ar trebui sa aveti minime date despre el, atat.