Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare pe caz de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare pe caz de boala

Buna ziua tuturor.

Tocmai implinesc 50 de ani.
Va rog sa-mi spuneti daca ma pot pensiona pe caz de boala daca:
- sunt diagnosticat de 4 ani cu diabet zaharat tip 2, cu insulina.
- anul trecut in septembrie am fost internat si la analize au reiesit: retinopatie, neuropatie generala, acidoza cetonica etc.specifice bolii.
- simptomele s-au accentuat si am dificultati din punct de vedere fizic pentru indeplinirea atributiilor de serviciu, avand munca de teren, in constructii.
Este posibil sa ma pensionez pe caz de boala. Daca da, pot avea un contract de munca in conditii mai lejere, fara efort fizic accentuat ?

Va multumesc.
1. Se poate beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor decide incadrarea intr-un grad de invaliditate.

2. Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale avand in vedere si documentele medicale emise de medicul specialist care asigura asistenta medicala.

3. - Trimiterea catre medicul specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.

4. - Daca veti avea pensie de invaliditate de gr. I sau gr. II inseamna ca v-ati pierdut total capacitatea de munca si nu puteti sa mai lucrati.
- Daca veti avea pensie de invaliditate gr. III veti putea lucra cel mult 4 ore pe zi.