Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie teren cumparat cu obligatii contractuale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie teren cumparat cu obligatii contractuale

Buna seara, Am vandut un teren (pasune), iar intrarea in posesie al cumparatorului se va face peste 4 ani. Intre timp, cumparatorul incalca proprietatea fara sa fiu anuntat , planteaza niste puieti ( nuci ), tot fara sa ma instiinteze, iar de curand am aflat ca a facut act de donatie unicului fiu pe care-l are. Deoarece, n-am inca informatii cu privire la aceasta donatie, va rog sa-mi spuneti daca termenul intrarii in posesie mentionat in contractul de vanzare-cumparare va fi transmis in actul de donatie. Spuneti-mi, va rog, ce legi au fost incalcate in situatia prezentata (incalcarea proprietatii, plantarea de puieti pe teren, teren pentru care se primesc fonduri de la APIA ) si care ar putea fi capetele de acuzare.

Totodata, va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac.
In contract sunt prevazute clauze privind interzicerea instrainarii (donarii) si efectuarea de lucrari pana la termenul intrarii in posesie?
Nu inteleg care este motivul pentru care intrarea in posesie sa se faca peste 4 ani.
Terenul este dat in arenda sau se plateste in rate, etc.?
Aveti deschis un alt subiect pe aceasta tema, va rog sa continuati discutia acolo. Este interzisa deschiderea mai multor topicuri privitor la aceeasi problema.
De aceea, acesta va fi inchis.
Multumesc pentru intelegere.