Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reducerea numarului de zile de concediu in urma unui ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reducerea numarului de zile de concediu in urma unui concediu pentru eveniment familial

Buna ziua

La nasterea unui copil se acorda concediu pentru eveniment familial 5 zile + 10 daca se urmeaza un curs de puericultura,
As vrea sa stiu daca in urma acestui tip de concediu se reduce numarul de zile de concediu de odihna sau nu.
Acordarea concediului paternal (5 + 10 zile) nu afecteaza numarul de zile de concediu de odihna prevazut in contractul individual de munca (CIM).
Nu se reduce numarul de zile de co in situatia in care un salariat beneficiaza de astfel de zile libere platite pentru evenimente deosebite in familie.
colegii de la SAF mi-au spus "cf regulamentului intern si coduluimuncii acestea reduc numarul de zile de concediu anual" , "reducerea nu se aplica pentru concediile medicale"
Codul muncii nu spune asa ceva iar daca Regulamentul intern are o asemenea prevedere ea este ilegala.
Nu exista niciun text de lege care sa prdvada asa ceva.
Daca in reg.intern exista o astfel de prevedere, solocitati angajatorului s-o modifice, in caz contrar adresati-va instantei de judecata.