Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... OUG 99/2000 privind măsurile ce pot fi aplicate în ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

OUG 99/2000 privind măsurile ce pot fi aplicate în perioadele cu temperaturi extreme pentru protecţia persoanelor încadrate în muncă

Cum aplic OUG 99/2000 privind măsurile ce pot fi aplicate în perioadele cu temperaturi extreme pentru protecţia persoanelor încadrate în muncă:
referitor la Art. 4. : ”B. Pentru menţinerea stării de sănătate a angajaţilor:
a) asigurarea apei minerale adecvate, câte 2-4 litri/persoană/schimb;”
Daca in schimbul de noapte nu mai sunt intrunite conditiile de temperatura extrema, dar in timpul zilei acestea sunt prezente, se distribuie apa si personalului din tura de noapte?
Perioadele de temperaturi extreme se refera la perioadele declarate ca atare de catre INM si nu se refera strict doar la orele in care temperatura efectiva, atmosferica, este de peste 37 grade C.
Nu intra sub incidenta OUG nr.99/2000 perioada de noapte decat in situatiile in care sunt temperaturi de peste 37 grade Celsius sau de minus 20 grade Celsius.
Multumesc.