Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Termen de depunere declaratii iunie 2015
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Termen de depunere declaratii iunie 2015

Termenul de depunere pentru declaratiile lunii iunie 2015 este 27.07.2015 atat fizic( la ghiseu) cat si in mediu virtual (transmitere electronica)?
Da.

C proc fisc

Art. 68 Calcularea termenelor

Termenele de orice fel privind exercitarea drepturilor şi îndeplinirea obligaţiilor prevăzute de Codul de procedură fiscală, precum şi de alte dispoziţii legale aplicabile în materie, dacă legea fiscală nu dispune altfel, se calculează potrivit dispoziţiilor Codului de procedură civilă.

C proc civ:

Art. 181.
(2) Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungeşte până în prima zi lucrătoare care urmează.

Exceptie:

C proc fisc

Art. 111^1 Prevederi speciale privind scadenţa şi declararea creanţelor fiscale

Creanţele fiscale pentru care, potrivit Codului fiscal sau altor legi care le reglementează, scadenţa şi termenul de declarare se împlinesc la 25 decembrie sunt scadente şi se declară până la data de 21 decembrie. În situaţia în care data de 21 decembrie este zi nelucrătoare, creanţele fiscale sunt scadente şi se declară până în ultima zi lucrătoare anterioară datei de 21 decembrie.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Da..... termenul este 27 iulie....
[ link extern ]
MULTUMESC!