Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Intrebari in legatura cu SSM
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Intrebari in legatura cu SSM

am o intrebare....cate kg are voie legal sa ridice un manipulant in 8 ore de munca?[mai mult de 10.000kg?]....daca te acuza ca ai venit baut la munca fara dovezi ce poti face in acest caz..conform codul muncii?...va multumesc anticipat
Codul muncii nu prevede nicio situatie din cele mentionate de dvs.
Cerintele minime de securitate si sanatate pentru manipulare mase care prezinta riscuri de afectiuni dorso-lombare pentru lucratori, aprobate prin HG nr. 1051/ 2006 mentioneaza:
CAPITOLUL II Obligatiile angajatorilor
Art. 4. - Angajatorul trebuie sa ia masuri tehnico-organizatorice necesare sau trebuie sa
utilizeze mijloace corespunzatoare, in special echipamente mecanice, pentru a evita
necesitatea manipularii manuale a maselor de catre lucratori.
Art. 5. - In cazurile in care nu se poate evita necesitatea manipularii manuale a maselor de
catre lucratori, angajatorul trebuie sa ia masuri organizatorice corespunzatoare, sa utilizeze
mijloace adecvate sau sa furnizeze lucratorilor aceste mijloace, pentru a reduce riscul pe care il implica manipularea manuala a acestor mase, luand in considerare elementele de referinta prevazute in anexa nr. 1.
Art. 6. - In toate cazurile in care manipularea manuala a maselor de catre lucrator nu poate fi
evitata, angajatorul trebuie sa organizeze posturile de lucru astfel incat manipularea sa fie cat mai sigura si cu risc cat mai mic posibil pentru sanatate, fiind obligat de asemenea:
a) sa evalueze, in prealabil, conditiile de securitate si de sanatate pentru tipul de lucrare
respectiv si sa examineze in special caracteristicile maselor, potrivit prevederilor anexei nr.1;
b) sa urmareasca evitarea sau reducerea riscurilor pentru lucratori, in special de afectiuni
dorsolombare, prin adoptarea de masuri corespunzatoare, avand in vedere caracteristicile
mediului de munca si cerintele activitatii, potrivit prevederilor anexei nr. 1.
Pentru cazul in care se constata ca un salariat se prezinta la lucru sub influenta bauturilor alcoolice/ a consumat bauturi alcoolice la locul de munca se aplica sanctiunile administrative prevazute in Regulamentul de ordine interioara al firmei. Angajatorul trebuie sa dispuna o ancheta si comisia de cercetare sa prezinte documente certe in sprijinul afirmatiei ca salariatul este sub influenta bauturilor alcoolice.