avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1003 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare factura storno
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare factura storno

In 11.2014 se contacteaza un furnizor in vederea cumpararii unor produse. Se emite factura de catre furnizor, se inregistreaza si se plateste de catre client.
In luna 03.2015, furnizorul care se afla in imposibilitatea de a onora comanda, emite o factura storno pe toata suma si returneaza suma de bani platita in 11.2014.
Inregistrare:
11.2014

604 401
401 5121
si evident:
121 604
Inregistrare:
03.2015


?????

:frantic:#-oX-(

Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Iulie 2015
carmadara, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 18:22, 26 Iulie 2015
Nu prea am inteles de ce s-a inregistrat pe chelt in 2014, din moment ce ati spus ca in 2015 furnizorul nu a onorat comanda. Ce era scris in factura din 2014 si mai exact ce operatiune a fost? Avans?
Nu, a fost / este factura de echipamente conform unui contract cu anexe in care erau specificate toate produsele. Furnizorul roman comercializeaza produsele companiei mama. "Gen" franciza.
Produsele au intrat in gestiune in 2014?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obiect de inventar aroua_79 aroua_79 In luna iunie 2012 am achizitionat un aspirator, contat ca si obiect de inventar care a fost dat in folosinta in aceeasi luna. In luna ianuarie 2013, ... (vezi toată discuția)
Note contabile 471 mary_catalina mary_catalina buna ziua, va rog frumos sa ma ajutati cu o nelamurire. Am preluat de curand contabilitatea unei societati si am o nelamurire in privinta unei inregistrari ... (vezi toată discuția)
Tratament contabil reparatii produse in garantie intre persoane juridice Alexa1989 Alexa1989 Sunt o persoana juridica ce importa si comercializeaza produse strict catre alte persoane juridice. Am un produs defect pe care clientul meu persoana juridica ... (vezi toată discuția)