Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare factura storno
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare factura storno

In 11.2014 se contacteaza un furnizor in vederea cumpararii unor produse. Se emite factura de catre furnizor, se inregistreaza si se plateste de catre client.
In luna 03.2015, furnizorul care se afla in imposibilitatea de a onora comanda, emite o factura storno pe toata suma si returneaza suma de bani platita in 11.2014.
Inregistrare:
11.2014

604 401
si evident:
121 604
Inregistrare:
03.2015

?????

:frantic:#-oX-(

Multumesc anticipat!
carmadara, utilizator
Nu prea am inteles de ce s-a inregistrat pe chelt in 2014, din moment ce ati spus ca in 2015 furnizorul nu a onorat comanda. Ce era scris in factura din 2014 si mai exact ce operatiune a fost? Avans?
Nu, a fost / este factura de echipamente conform unui contract cu anexe in care erau specificate toate produsele. Furnizorul roman comercializeaza produsele companiei mama. "Gen" franciza.
Produsele au intrat in gestiune in 2014?