Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modalitate de recuperare avans din salariu incasat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modalitate de recuperare avans din salariu incasat necuvenit

Ma poate lamuri cineva care este modalitatea de angajare a raspunderii patrimoniale atunci cand angajatul dupa ce a primit o suma cu titlu de avans salariu de 20 de ori mai mare decat cea la care era indreptatit, si-a dat ulterior demisia !
Cum abordez problema in acest caz? ce fel de actiune se poate promova la instanta?

Multumesc mult!
Chiar daca.
Art. 283 Codul Muncii:
(1) Cererile în vederea soluţionării unui conflict de muncă pot fi formulate:
a) în termen de 30 de zile calendaristice de la data în care a fost comunicată decizia unilaterală a angajatorului referitoare la încheierea, executarea, modificarea, suspendarea sau încetarea contractului individual de muncă;
b) în termen de 30 de zile calendaristice de la data în care s-a comunicat decizia de sancţionare disciplinară;
c) în termen de 3 ani de la data naşterii dreptului la acţiune, în situaţia în care obiectul conflictului individual de muncă constă în plata unor drepturi salariale neacordate sau a unor despăgubiri către salariat, precum şi în cazul răspunderii patrimoniale a salariaţilor faţă de angajator;
Data nasterii dreptului la actiune este ziua cand salariatul a incasat suma necuvenita.
pakos a scris:

Chiar daca.
Art. 283 Codul Muncii:
(1) Cererile în vederea soluţionării unui conflict de muncă pot fi formulate:
a) în termen de 30 de zile calendaristice de la data în care a fost comunicată decizia unilaterală a angajatorului referitoare la încheierea, executarea, modificarea, suspendarea sau încetarea contractului individual de muncă;
b) în termen de 30 de zile calendaristice de la data în care s-a comunicat decizia de sancţionare disciplinară;
c) în termen de 3 ani de la data naşterii dreptului la acţiune, în situaţia în care obiectul conflictului individual de muncă constă în plata unor drepturi salariale neacordate sau a unor despăgubiri către salariat, precum şi în cazul răspunderii patrimoniale a salariaţilor faţă de angajator;
Data nasterii dreptului la actiune este ziua cand salariatul a incasat suma necuvenita.

Multumesc mult !
Sunt incidente dispoziţiile art. 272 din Codul muncii privind obligaţia de restituire a salariatului numai în cazul în care predarea bunurilor, respectiv prestarea serviciilor, s-au aflat în legătură cu munca salariatului. În caz contrar, angajatorul va uza de calea dreptului comun.
pakos a scris:

Sunt incidente dispoziţiile art. 272 din Codul muncii privind obligaţia de restituire a salariatului numai în cazul în care predarea bunurilor, respectiv prestarea serviciilor, s-au aflat în legătură cu munca salariatului. În caz contrar, angajatorul va uza de calea dreptului comun.

Aha!

Persoana respectiva a primit banii in contul sau de salariu, deschis la Banca.
A primit o suma mare pentru ca sora lui, care avea drept de semnatura, a semnat ca el sa primeasca acesti bani. In prezent nici unul nu mai lucreaza in societate. Pentru banii - platiti ca avans salariu- el a semnat un stat de plata. Din statele anterioare reiese clar ca el nu avea dreptul la 100 milioane lei avans!
Mmmmm, dar aici miroase a infractiune...