Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Ofensa adusa din partea unui politist
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Ofensa adusa din partea unui politist

Unde ar putea fi incadrata fapta unui politist care in exercitarea atributiilor de serviciu foloseste expresii jignitoare la adresa unui persoane?
Ultraj.
Cred ca nu ati inteles cine pe cine jigneste.
Art. 239

Ultrajul

Ameninţarea săvârşită nemijlocit sau prin mijloace de comunicare directă contra unui funcţionar public care îndeplineşte o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat, aflat în exerciţiul funcţiunii ori pentru fapte îndeplinite în exerciţiul funcţiunii, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.

Faceti-i plangere la superiori politistului si veti vedea mai departe ce se intampla, probabil nimic.
Nu e penala fapta, oricum. Pe parte civila, il puteti actiona in judecata pt atingeri aduse onoarei si demnitatii.