Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire card
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire card

Buna ziua! Am o poprire pe card pentru o amenda de 100 lei. In cazul in care imi intra suma aceasta pe card si imi sunt retrasi banii, se ridica automat si poprirea.. sau aceasta se mentine pana cand eu merg la primarie si platesc amenda? Va multumesc.
Îm mod normal, este poprită doar suma de 100 lei, nu toată suma de pe card, dar sistemele bancare sunt făcute prost și e posibil ca tehnic să nu fie posibil asta și să fie blocată toată suma.

După ce va fi virată suma de 100 lei către poprire, contul ar trebui deblocat. Solicitați băncii respective informații cu privire la cum va proceda.
IMicro Bucuresti, Consilier juridic
Va multumesc frumos! O zi buna! :)
Se blocheaza in contul cu poprirea suma de 100 ron. Trebuie sa mergeti la banca, solicitati un extras dupa contul cu poprirea si apoi mergeti la Administratia Financiara sa va elibereze o adresa pentru banca respectiva. Mergeti inapoi la banca cu adresa de la financiar, va da nr. de inregistrare si solicitati ridicarea popririi. Administratia pune poprire pe cont, isi ia banii dar nu o si ridica. Daca aveti conturi si la alte banci la fel trebuie sa procedati, dar adresele de la aministratie trebuie facute pentru fiecare banca.