Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Greseala in editarea Cererii de contestatie unui ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Greseala in editarea Cererii de contestatie unui PV-amenda radar

Am depus o Cerere de contestatie impotriva unui Proces Verbal-amenda radar.
Dupa depunere, la careva zile am observat ca am facut o greseala de redactare ce schimba intelesul contextului, si anume am redactat "am fost oprit" in loc de "n-am fost oprit de vreun echipaj de politie". Cum pot corecta aceasta situatie? Ce este de facut in aceasta situatie?
~ Conținut șters la cerere ~
Eu am formulat o astfel de cerere în temeiul art. 204, alin. (2) Cod procedură civilă şi am intitulat-o " cerere de îndreptare a greşelilor materiale din cuprinsul plângerii contravenţionale" (era vorba tot despre o plângere).
Va multumesc mult pentru ajutor.
@ gabortrinfa

O varianta ar fi sa va prezentati la prima infatisare, cand puteti modifica in intregime cererea. Daca se fac doar indreptari ale greselilor materiale, nu se mai da termen.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
[Daca se fac doar indreptari ale greselilor materiale, nu se mai da termen.]

Ce inseamna ca "nu se mai da termen"?