avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ordonanta de plata .
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ordonanta de plata .

Ora estimata: 08:30
Complet: C 33 Civil
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite ac?iunea privind pe creditoarea X, în contradictoriu cu debitoarea Y. Ordonă debitorului să plătească creditoarei în termen de 20 de zile de la comunicarea prezentei hotărâri, suma totală de 3327,5 RON reprezentând contravaloare facturi neachitate şi penalită?i contractuale de 0,5% pe zi aferente debitului principal, calculate de la data scaden?ei facturilor şi până la data plăţii. Obligă debitorul să plătească creditoarei suma de 200 lei cu titlu de cheltuieli de judecată reprezentând taxă judiciară de timbru. Cu cerere în anulare pentru debitor în termen de 10 zile de la comunicare, cererea în anulare urmând a fi depusă la Judecătoria Sectorului 3 Bucure?ti. Pronun?ată în ?edin?ă publică, astăzi, 28.07.2015.
Document: Hotarâre 28.07.2015

Mentionez ca citarea s-a facut la vechea adresa. Nu mai locuiesc de 2 ani acolo.
In buletin am adresa cea noua de 2 ani.
In cererea de anulare pot invoca faptul ca nu am avut dreptul la un proces echitabil?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: DAN POPESCU , Avocat 16:35, 29 Iulie 2015
Da, puteti.

Depuneti cererea in anulare la registratura instantei. Anexati acte doveditoare.
Multumesc mult.
Cu privire la acte doveditoare, pot depune copie de pe buletin, sau trebuie sa ma duc la evidenta populatiei sa imi elibereze o dovada ca mi-am schimbat domiciliul acum 2 ani?
Va multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 29 Iulie 2015
BadCbx91, utilizator
Din cele prezentate de dvs.rezulta ca,v-ati judecat pe procedura ordonantei de plata, art.1.014-1.025 Noul Cod Proc.Civ.Intr-adevar, aveti dreptul de a formula cerere in anulare conform art.1.024 NCC.Atentie!Cererea in anulare nu suspenda executarea.Suspendarea va putea fi insa incuviintata ,la cererea debitorului,numai cu darea de cautiune,al carei cuantum va fi fixat de instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pronuntare vulpita24 vulpita24 Buna seara pot anula ceva din aceeasta decizi?7 Ora estimata: 12:30 Complet: C1-Civil-STAGIARI S2 (fost C3-Civil-STAGIARI) Tip solutie: Admite ... (vezi toată discuția)
Anulare investire executare laur2013 laur2013 buna ziua, Cum pot formula o cerere catre instanta prin care sa constate lipsa de interes, prescriptia acesteti hotarari care suna in felul urmator: ... (vezi toată discuția)
Admis fond în parte? Laurenți93 Laurenți93 Buna ziua! Am avut o problemă cu o companie de telefonie. Adică am avut restanțe si nu am mai plătit. Aceștia au dat datoria la o firmă de ... (vezi toată discuția)