Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Nerestituire imprumut banesc
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Nerestituire imprumut banesc

Acum cativa ani i-am dat unui cunoscut o suma de bani imprumut.Noi doi impreuna cu un martor am semnat o conventie de plata prin care cunoscutul meu recunostea ca imi datoreaza respectiva suma si se obliga sa o plateasca pana la sfarsitul anului trecut.
Apoi el a plecat in strainatate si am discutat sporadic.Cu o luna-doua inainte de scadenta nu a mai comunicat cu mine,desi i-am trimis mai multe mesaje.
As dori sa imi recuperez banii imprumutati.
Ce ma sfatuiti sa fac?Ce costuri voi avea?
Va multumesc!
Acțiune în Instanță, în pretenții. Costul ar fi taxa de timbru 3 % din suma solicitată, asta dacă nu apelați și la un avocat. Onorariul.. depinde de avocat