Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reclamatie mincinoasa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reclamatie mincinoasa

Buna ziua,
unde trebuie sa ma adresez daca am fost invinuit pe nedrept de vecinul meu si care sunt demersurile.
Mentionez ca vecinul meu a facut o sesizare la pimarie ca nu am autorizatie de constructie.
Am cerut o copie de pe aceasta sesizare pentru instanta.
Primaria a refuzat aceasta sesizare facuta de mine, pe motiv ca doar avocatul are dreptul s o primeasca
Va rog din suflet sa ma ajutati
Multumesc!
mai intai trebuie sa fac o plangere penala la politie cu mentiunea ca doresc sa se ajunga in instanta?
asta e nedumerirea mea!
multumesc!
Nu a comis nicio infractiune. Nu aveti treaba cu politia. Cu politia aveati treaba numai daca el facea plangere/denunt la ei sa la vreo judecatorie (adica organe judiciare) in care sa va acuze, cu rea-credinta, ca ati comis vreo infractiune.

Doar pe civil puteti face ceva.
E în Codul Penal ceva despre "Denunţ Calomnios". N-am timp acum să vă caut articolul.
Sau, dacă v-ar fi făcut Plângere Penală, era valabil articolul cu "Inducerea în Eroare a Organelor Judiciare".
Căutaţi un .pdf cu Noul Cod Penal, dar aveţi mult de citit, asta e.
asd1, utilizator
A fost odata denunt calomnios. Nu mai e.
Din păcate, astfel de specimene care se hrănesc cu denunțuri sunt peste tot. Ghinionul este că există așa numita libertate de exprimare și dreptul fiecăruia de a face plângeri, petiții, etc, că doar este un drept. și pe care nu aveți cum să il interziceți, doar ars la buzunar.
Despre denunț calomnios nu se poate vorbi deoarece fapta pe care presupune individul că ați săvârșit-o, dar nu ași făcut--o, respectiv că ași executat lucrări fără a avea AC nu este o faptă penală. Doar dacă v-ar acuza de fapte care ar fi infracțiuni și s-ar dovedi că nu sunt, atunci s-ar aplica denunț calomnios.
Solicitați-i să vă dea în judecată pt. fiecare lucru pe care pretinde că îl faceți- că nu aveți autorizație- veți dovedi că aveți, veți angaja și un avocat iar respectivul va plăti cheltuieli de judecată eventual și daune,Puteți proceda așa cu alte lucruri până se va sătura să plătească cheltuieli de judecată și daune. Doar d-voastră să aveți nervii tari/
În rest, încă o dată, din păcate, omul are dreptul să facă câte reclamații dorește.