Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Autorizatie stivuitorist
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Autorizatie stivuitorist

Stivuitoristul este obligat sa poarte permanent in timpul lucrului autorizatia de stivuitorist ?
Daca DA, conform carui act normativ ?
Daca in timpul lucrului nu prezinta autorizatia poate fi sanctionat ?
Daca DA, conform carei legi, art .?
MULTUMESC.
Scrie chiar pe spatele autorizatiei.
Sanctiunile tin de disciplina la locul de munca si sunt prevazute in regulamentul intern sau contractul colectiv de munca

PT CR 8-2009 Aprobate prin Ordinul nr. 2.154 din 11 decembrie 2009 , publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 11 din 8 ianuarie 2010
ART. 17
(1) Pe baza rezultatelor din procesul-verbal încheiat conform prevederilor art. 16 alin. (4), ISCIR eliberează candidaţilor care au promovat examenul o autorizaţie tip, conform modelului din anexa 4, însoţită de talonul pentru vize anuale, conform modelului din anexa 5.
(2) Valabilitatea autorizaţiei se confirmă anual, prin vizarea talonului pentru vize anuale de către operatorul RSVTI al deţinătorului/utilizatorului.

ANEXA 4
Reprezentarea grafică a modelului de autorizaţie (faţă) - (verso) se găseşte în Monitorul Oficial al României, Partea I, Nr. 11 bis din 8 ianuarie 2010, la pagina 92, a se vedea imaginea asociată.
(verso)
Autorizaţia este personală, se păstrează în timpul serviciului asupra posesorului în bună stare şi se prezintă la cererea inspectorului de specialitate din cadrul ISCIR şi a persoanelor împuternicite ale deţinătorului/utilizatorului instalaţiei/echipamentului.
inspectorSSM, utilizator