Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Autorizația de stivuitorist
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Autorizația de stivuitorist

Salutare, încă de la angajare autorizația de stivuitorist a fost luată de către firma unde lucrez. Întrebarea mea este daca ceea ce au făcut ei este normal. Mi sa dat o copie după carnetul de stivuitorist și lucrez in baza ei. Aceste proceduri sunt corecte?!?
Autorizatia si talonul plus adeverinta de instruire se pastreaza la stivuitorist, in timpul lucrului si se prezinta la cerere persoanelor autorizate sa efectueze controale.
Se respecta astfel prevederile PT CR 8-2009
CAPITOLUL V INSTRUIREA ŞI EXAMINAREA ÎN VEDEREA ACCEPTĂRII PERSONALULUI AUXILIAR DE DESERVIRE
Art. 70 Personalul de deservire instruit conform prevederilor prezentei prescriptii tehnice, este obligat să poarte adeverinta permanent la locul de muncă.
ANEXA 4 Model de autorizatie (verso)
Autorizatia este personală, se păstrează în timpul serviciului asupra posesorului în bună stare şi se prezintă la cererea inspectorului de specialitate din cadrul ISCIR şi a persoanelor împuternicite ale detinătorului/utilizatorului instalatiei/echipamentului.
ANEXA 5 Model de talon pentru vize anuale (verso) Talon pentru vize anuale seria................... Anexă la autorizatia nr.: .............................. ..... ..... ..... .....
4) Semnătura şi ştampila inspectorului de specialitate din cadrul ISCIR. 5) Semnătura şi ştampila operatorului RSVTI/inspectorului de specialitate din cadrul ISCIR.
Probabil, fara a respecta prescriptia, din comoditate, responsabilul RSVTI din firma le tine la el pentru a putea avea mereu controlul pentru respectarea
-Art.78 (3) Pentru personalul de deservire a instalatiilor/echipamentelor prevăzut la alin. (1) şi (2) prelungirea valabilitătii autorizatiei în intervalele de timp precizate se efectuează prin semnarea şi aplicarea ştampilei proprii de către operatorul RSVTI, în rubrica "vize anuale" din autorizatia detinută.
Mulțumesc frumos pentru răspuns. Să înțeleg că cei din firma nu au nici un drept că sa tina autorizația la ei și eu să merg cu o copie xerox la mine ?!?
Ce sfat îmi puteți da sa pot recupera originalul ?!?
Solicitati angajatorului respectarea prevederilor legislative, in scris, cu nr. de inregistrare/ data.