Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS 2012
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS 2012

PFA.
Deoarece nu am platit CASS -ul in 2012 si nici nu mi s-a solicitat atunci, in anul 2013 din proprie initiativa am depus la ANAF pentru sanatate 2012 o suma de bani, chiar mai mare procentului de 5.5% calculat.
In anul 2014 de la CASA de Sanatate mi-a venit de plata o suma de bani calculata pentru 2012 fara a avea decladatia de venit. Tot in 2014 mi-au venit de plata de la ANAF acesoriile pentru 2012.
Toate aceste sume s-au stins din suma de bani depusa in anul 2013.
Deoarece au mai ramas bani in contul pentru sanatate, cheltuielile pentru anul 2014 si intreg anul 2015 au fost achitate din aceasta si a mai ramas o suma mica de bani in cont.

In luna iunie 2015 am primit de la ANAF o somatie prin care mi se cere sa achit datoriile fiscale CASS pentru anul 2012.

Deoarece eu le-am achitat cu chitanta fiscala la ANAF in anul 2013 decembrie, pe care scrie pentru 2012, mai trebuie sa le achit inca o data acum?

verificator, utilizator