avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Decizie de impunere anuala anul 2015
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Decizie de impunere anuala anul 2015

Buna ziua,

Prin intermediul spatiului virtual ANAF am primit acum câteva zile “decizia de impunere anuală pentru stabilirea contribuției de asigurări sociale de sănătate pe anul 2015”, in care se specifica ca datorez o suma de bani către cass.

Menționez ca din anul 2012 nu am avut nici un venit, nici nu am depus vreodată D200, și nu am solicitat nici o înregistrare in sistemul de sănătate.

De ce am primit acest document dacă nu am depus nici o cerere pentru Asigurarea de sănătate? Sunt obligată sa plătesc aceasta de bani?

Mulțumesc și aștept cu interes răspunsul Dvs.

Ultima modificare: Vineri, 12 Aprilie 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Vion , utilizator 22:11, 12 Aprilie 2019
Pe acea vreme era obligatorie inregistrarea ca aplatitor la sanatate nu prin declaratia 200 ci prin declaratie separata la casa de sanatate. Abia cam prin 2017 parca, cand a preluat finantele toata baza de date si de cand ei incaseaza si recupereaza din urma toate datoriile si pentru cass, au constatat ca cei care trebuia sa-si fi declarat singuri prin depunerea separata a acelei declaratii, nu au facut-o, printre care si dumneavoastra. Nu cauta acum cei de la finante sa vada strict daca persoana in cauza trebuia sau nu sa fi depus acea declaratie si din ce cauza nu a depus-o ci recupereaza prin executare strict acele sume care le aparea cand au preluat baza de date de la casa de sanatate.
Acum sa stiti ca era obligatorie declararea prin depunerea acelei declaratii la casa de sanatate a unor venituri la care poate nici nu va asteptati. Ceva conventi civile, ceva contracte de prestari servicii. Mai stiu eu ce. Deci ideea ca e foarte putin probabil sa apareti in acea baza de date din greseala. Sapati bine in memoria dumneavoastra si o sa descoperiti poate si acel venit pentru care nici macar nu trebuia sa-l fi declarat dumneavoastra la finante cu declaratia 200 dar in schimb trebuia sa fi depus declaratia la sanatate. Caci au fost si asemenea cazuri. Deci e de platit.
Foarte multe persoane sunt in situatia dvs. datorita legislatiei care a tot fost schimbata de stim noi cine.
In goana dupa bani la buget, ANAF-ul si-a adus aminte ca in 2015 codul fiscal impunea obligatia de plata a CASS pentru persoanele care nu realizau venituri, baza de calcul fiind 6 salarii minime*5.5%. cam 350 lei.
In aceeasi situatie sunt si persoanele care au primit dividende de 2 lei si nu realizau venituri, au primit aceleasi decizii de impunere.
Auzisem de aceasta lege dar credeam ca este Opționala asigurarea de sănătate și înțelesesem ca trebuia sa fac cerere pentru aceata asigurare cum nu aveam nici in venit...mi se pare absurd sa ma oblige...Eu sunt plecată din țara din 2012...

elenazan a scris:

Foarte multe persoane sunt in situatia dvs. datorita legislatiei care a tot fost schimbata de stim noi cine.
In goana dupa bani la buget, ANAF-ul si-a adus aminte ca in 2015 codul fiscal impunea obligatia de plata a CASS pentru persoanele care nu realizau venituri, baza de calcul fiind 6 salarii minime*5.5%. cam 350 lei.
In aceeasi situatie sunt si persoanele care au primit dividende de 2 lei si nu realizau venituri, au primit aceleasi decizii de impunere.


Eu știam ca este opțională aceasta asigurare...Suma de bani au calculat o cei de la cass pe baza a 6 salarii brute minime pe economie la acea vreme- echivalentul a 5,5%

Aceasta suma de bani îmi va veni și pe 2016? Sau legea a fost obligatorie doar pe 2015?

Mulțumesc pentru raspuns


george-neagu a scris:

Pe acea vreme era obligatorie inregistrarea ca aplatitor la sanatate nu prin declaratia 200 ci prin declaratie separata la casa de sanatate. Abia cam prin 2017 parca, cand a preluat finantele toata baza de date si de cand ei incaseaza si recupereaza din urma toate datoriile si pentru cass, au constatat ca cei care trebuia sa-si fi declarat singuri prin depunerea separata a acelei declaratii, nu au facut-o, printre care si dumneavoastra. Nu cauta acum cei de la finante sa vada strict daca persoana in cauza trebuia sau nu sa fi depus acea declaratie si din ce cauza nu a depus-o ci recupereaza prin executare strict acele sume care le aparea cand au preluat baza de date de la casa de sanatate.
Acum sa stiti ca era obligatorie declararea prin depunerea acelei declaratii la casa de sanatate a unor venituri la care poate nici nu va asteptati. Ceva conventi civile, ceva contracte de prestari servicii. Mai stiu eu ce. Deci ideea ca e foarte putin probabil sa apareti in acea baza de date din greseala. Sapati bine in memoria dumneavoastra si o sa descoperiti poate si acel venit pentru care nici macar nu trebuia sa-l fi declarat dumneavoastra la finante cu declaratia 200 dar in schimb trebuia sa fi depus declaratia la sanatate. Caci au fost si asemenea cazuri. Deci e de platit.
[/quo

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe si impozite pfa traducator ili_uca ili_uca Buna ziua, Am situatia urmatoare: PFA de traducator autorizat - suspendat pentru cresterea copilului si am facut cerere de re-activare incepand cu ... (vezi toată discuția)
Anularea obligatiei pfa sa plateasca cass daca este si salariat. Hellen2015 Hellen2015 Buna seara! Ma intereseaza daca cineva se confrunta cu aceeasi problema ca a mea si cum a procedat in aceasta ... (vezi toată discuția)
Completare declaratia 220 pfa ASPAZIA ASPAZIA Buna Ziua, va rog frumos sa ma indrumati si pe mine in completarea Declaratiei 220 PFA. Mentionez ca voi obtine venituri din profesii libere ( expert ) ... (vezi toată discuția)