Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesiune parti sociale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesiune parti sociale

societatea X are doi asociati, din care doar unul este administrator, fiecare dintre asociati detinand 50% din partile sociale. cei doi au hotarat sa cesioneze toate partile sociale unei terte persoane. asociatul, care nu este si administrator, nu este in tara si nu are posibilitatea de a veni in timp util. întrebarea este daca cesiunea se poate face in baza unei procuri notariale prin care cel plecat din tara imputerniceste pe altcineva ( sora lui ) sa semneze documentele privind cesiunea.
da, se poate face in baza unei procuri speciale