Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tutela minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tutela minori

Buna ziua, va rog sa ma ajutati la aceasta intrebare.
In 2013, fratele meu a decedat si a ramas sotia cu 2 minori sa locuiasca in casa cu noi ceilalti frati. problema e ca de la3 saptamani de moartea fratelui cumnata noastra , care nici inainte nu se ocupa cum trebue de educarea minorilor lasind totul in grija tatalui, a inceput sa aiba comportamente imorale si convorbiri tot timpu la telefon cu barbati necunoscuti la telefon in prezenta minorilor, dute vino de la un barbat la altu pentru scurte perioade de timp etc. ar fi un roman de scris . Vazind situatia minorilor noi familia fratelui am hotarit sa luam masuri in privinta copiilor. daca sar putea sa ne indrumati ce pasi ar trebui sa facem sa-i luam copii. precizez ca deja este in atentia organel de asistenta pentru minori pentru ultimile iesiri care le-a avut si pentru traumele la care au fost supusi copii, este o persoana incapabila mental de a se ocupa de copii. Va multumesc
Puteti solicita, fie Autoritatii Tutelare, fie direct judecatoriei, ca minorii sa fie incredintati spre crestere si educare unei rude de a lor (bunici, unchi, matusa)
Va multumesc mult!!!