avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... sotul meu a parasit domiciliul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

sotul meu a parasit domiciliul

buna seara. ma numesc Livia Moldovan. in urma cu un an, sotul meu m-a parasit, parasind si domiciliul, mutandu-se impreuna cu o alta femeie. nu avem copii, iar locuinta am cumparat-o impreuna, imprumutandu-ne de la banca, imprumut din care am platit si autoturismul nostru, pe care doar el il foloseste momentan. inca nu am divortat, dar intentionez sa dvortez.iintrebarea mea este: as putea sa il acuz de abandon de familie si sa castig locuinta? as putea sa-l oblig la plata ratelor locuintei mai departe, intrucat contractul de imprumut este comun? are dreptul la partaj? va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Daniel Adrian Corduneanu , Avocat 18:29, 10 Iulie 2009
MURESAN CLAUDIU a scris:

buna seara. ma numesc Livia Moldovan. in urma cu un an, sotul meu m-a parasit, parasind si domiciliul, mutandu-se impreuna cu o alta femeie. nu avem copii, iar locuinta am cumparat-o impreuna, imprumutandu-ne de la banca, imprumut din care am platit si autoturismul nostru, pe care doar el il foloseste momentan. inca nu am divortat, dar intentionez sa dvortez.iintrebarea mea este: as putea sa il acuz de abandon de familie si sa castig locuinta? as putea sa-l oblig la plata ratelor locuintei mai departe, intrucat contractul de imprumut este comun? are dreptul la partaj? va multumesc.


Intr-o astfel de situatie precum cea relatata de dvs.este bine sa formulati o actiune de divort care sa fie solutionata cat mai repede.Cu privire la bunuri mobile si imobile este bine sa formulati actiune de partaj si apoi sa ajungeti la o intelegere de felul sotul sa ia autoturismul si dvs. apartamentul,cu compensarea creantelor(in functie da valorile celor doua bunuri).Aceasta intelegere ar reprezenta acordul dvs.expres si ar fi parte integranta a hotararii judecatoresti din partaj,avand avantajul ca este definitiva si destul de rapida.Abandonul familial ar interveni atunci cand sotul dvs ar fi fost obligat sa va presteze o obligatie de intretinere pana la incetarea starii de nevoie.Din ce relatati.nu exista o astfel de obligatie din partea sotului si deci o astfel de plangere nu este admisibila.Faptul ca sotul a parasit domiciliul ar constitui o proba in cadrul unui proces de divort,in cazul in care acesta nu s-ar solutiona prin acordul partilor,stuatie care ar fi mai anevoioasa(mai de durata),necesitand si administrarea mai multor probatorii.
Pe langa informatiile pe care le-ati aflat deja, tineti cont de faptul ca daca probati ca dvs ati avut o contributie mai mare decat sotul dvs. la dobandirea bunurilor comune, atunci puteti solicita o cota mai mare din bunurile comune.
La partaj totul se imparte in procentele pe care judecatorul le dispune, prin totul se intelege atat creditele cat si debitele pe care le-ati contractat in timpul casatoriei. Daca aveti o contributie mai mare pe care o puteti dovedi, veti primi la partaj un procent mai mare. SUCCES.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort-partaj Kibedi Lucia Kibedi Lucia sotul meu si-a parasit domiciliul si familia la 01.01.2008.,mutinduse la ''o prietena''.Si actual locuieste cu ea .Intrebarea mea este:are dreptul sa ceara o ... (vezi toată discuția)
Partaj bisoc liviu bisoc liviu as dori sa stiu daca pentru parasire de domiciliu sau daca pentru infideliate pot pierde partajul bunurilor sau sa ne afecteze cumva. si daca bunurile luate ... (vezi toată discuția)
Parasire domiciliu ady58 ady58 sunt casatotit de 28 ani si sotia a parasit domiciliul luandu-si doar lucrurile personale . ce se poate face legal nefiind cale de intoarcere /? nu avem copii ... (vezi toată discuția)