Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... sotul meu a parasit domiciliul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

sotul meu a parasit domiciliul

buna seara. ma numesc Livia Moldovan. in urma cu un an, sotul meu m-a parasit, parasind si domiciliul, mutandu-se impreuna cu o alta femeie. nu avem copii, iar locuinta am cumparat-o impreuna, imprumutandu-ne de la banca, imprumut din care am platit si autoturismul nostru, pe care doar el il foloseste momentan. inca nu am divortat, dar intentionez sa dvortez.iintrebarea mea este: as putea sa il acuz de abandon de familie si sa castig locuinta? as putea sa-l oblig la plata ratelor locuintei mai departe, intrucat contractul de imprumut este comun? are dreptul la partaj? va multumesc.
MURESAN CLAUDIU a scris:

buna seara. ma numesc Livia Moldovan. in urma cu un an, sotul meu m-a parasit, parasind si domiciliul, mutandu-se impreuna cu o alta femeie. nu avem copii, iar locuinta am cumparat-o impreuna, imprumutandu-ne de la banca, imprumut din care am platit si autoturismul nostru, pe care doar el il foloseste momentan. inca nu am divortat, dar intentionez sa dvortez.iintrebarea mea este: as putea sa il acuz de abandon de familie si sa castig locuinta? as putea sa-l oblig la plata ratelor locuintei mai departe, intrucat contractul de imprumut este comun? are dreptul la partaj? va multumesc.

Intr-o astfel de situatie precum cea relatata de dvs.este bine sa formulati o actiune de divort care sa fie solutionata cat mai repede.Cu privire la bunuri mobile si imobile este bine sa formulati actiune de partaj si apoi sa ajungeti la o intelegere de felul sotul sa ia autoturismul si dvs. apartamentul,cu compensarea creantelor(in functie da valorile celor doua bunuri).Aceasta intelegere ar reprezenta acordul dvs.expres si ar fi parte integranta a hotararii judecatoresti din partaj,avand avantajul ca este definitiva si destul de rapida.Abandonul familial ar interveni atunci cand sotul dvs ar fi fost obligat sa va presteze o obligatie de intretinere pana la incetarea starii de nevoie.Din ce relatati.nu exista o astfel de obligatie din partea sotului si deci o astfel de plangere nu este admisibila.Faptul ca sotul a parasit domiciliul ar constitui o proba in cadrul unui proces de divort,in cazul in care acesta nu s-ar solutiona prin acordul partilor,stuatie care ar fi mai anevoioasa(mai de durata),necesitand si administrarea mai multor probatorii.
Pe langa informatiile pe care le-ati aflat deja, tineti cont de faptul ca daca probati ca dvs ati avut o contributie mai mare decat sotul dvs. la dobandirea bunurilor comune, atunci puteti solicita o cota mai mare din bunurile comune.
La partaj totul se imparte in procentele pe care judecatorul le dispune, prin totul se intelege atat creditele cat si debitele pe care le-ati contractat in timpul casatoriei. Daca aveti o contributie mai mare pe care o puteti dovedi, veti primi la partaj un procent mai mare. SUCCES.