Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Se considera..
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Se considera..

fapta penala de inselaciune neindeplinirea obligatiei unui chirias de a-si plati cheltuielile de initretinere si utilitati pe perioada inchirierii unui imobil (obligatie stipulata in contract) ?

Multumesc anticipat.
care ar fi totusi inselaciunea?
Neplata chiriei nu este infractiunea de inselaciune ci o incalcare a unei obligatii contractuale , pentru neindeplinirea careia puteti cere rezilierea contractului . In caz de neeexecutare , locatorul poate cere si executarea silita .
buna ziua
nu este fapta penala ci puteti cere rezilierea contractului de inchiriere pentru neplata chiriei neindeplinirea unei caluze din contract.
jonelsorel a scris:

fapta penala de inselaciune neindeplinirea obligatiei unui chirias de a-si plati cheltuielile de initretinere si utilitati pe perioada inchirierii unui imobil (obligatie stipulata in contract) ?

Multumesc anticipat.

Neplata chiriei de catre un chirias nu reprezinta,nici "fapta",nici infractiune.Aceasta situatie se poate solutiona pe cale civila printr-o actiune in pretentii
Dupa cum mi-a explicat un consilier legal, inselaciunea ar consta in cazul de fata in angajamentul chiriasului in a plati niste bani, angajament mincinos, neonorat (aproape cuvintele lui).

Legally, iarta-mi necunostinta, in ce ar consta executarea silita - actiunea judecatoreasca de recuperare a sumelor datorate ?

Multumesc inca o data tuturor.