avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Mi-am inchiriat apartamentul cu contract ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Mi-am inchiriat apartamentul cu contract înregistrat ...

Buna ziua. Mi-am inchiriat apartamentul cu contract înregistrat la ANAF, însă chiriasa nu a mai plătit chiria și nici cheltuielile care se ridica la sume destul de mari. I-am facut notificarea de 30 de zile sa elibereze apartamentul și inclusiv rezilierea contractului de inchiriere, insa refuza sa plece, nici nu plateste și mai ma și înjură și îmi inchide telefonul in nas. Nu ii pot evacua deoarece contractul nu a ajuns la termen. Am voie sa schimb yala împreuna cu 2 martori, iar apoi sa activez sistemul antiefracție Bgs? Sau am voie sa sistez energia electrică in calitate de titular al contractului la lumina? Nu știu cum sa scap de ei mai rapid având in vedere ca s-au acumulat datorii in sume foarte mari. Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: uncetatean , utilizator 11:21, 15 Decembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pt chiria restanta apelați direct la executorul judecatoresc.Pt evacuare varianta legala este sa obțineți o hotărâre judecătorească pe procedura speciala a evacuarii.Trebuia sa aveți clauza în contract ca rezilierea se poate face și.pentru distrugeri,neplata chiriei ,a utilităților etc.Variantele propuse de dvs implica riscuri,pt a va sicana chiriasa va poate formula plângeri penale,susținând ca ați distrus bunuri,ia,ți furat sume de bani din apartament etcetc.
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Octombrie 2023
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu cred ca mai intai trebuie sa incercati sistarea utilitaților. Daca nici asa nu pleaca, singura solutie legala va fi instanta si cererea de evacuare. Nu cautati sa rezolvati pe cai mai putin legale. De asemenea notificarea trebuia conceputa de avocat incat ea sa cuprinda mai multe aspecte cu privire la urmarile neeliberarii imobilului. De ex daunele pentru lipsirea de folosinta, daune pentru fiecare zi in care intarzie eliberarea imobilului ... etc
As putea eu sa ii formulez o plângere penală pentru înșelăciune, când i am închiriat Ap mi-a spus ca e doctora, iar ea e casnica. De asemenea a refuzat sa își treacă sotul, cel care încasează venituri, pe contract, a refuzat și prezentarea buletinului acestuia care locuiește la mine in casa. Oare cu ce scop a fost făcut acest contract pe numele ei? Infracțiunea din art.239 abuzul de încredere prin fraudarea creditorilor este fapta penală. Simt ca am de-a face cu niște șarlatani care de fapt cu asta se ocupa. Am fost și la executor și nu o găsește sa încaseze venituri. Am și clauze in contract rezilierea Pt neplata chiriei, a cheltuielilor. Atunci eu cum procedez?
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Pt chiria restanta apelați direct la executorul judecatoresc.Pt evacuare varianta legala este sa obțineți o hotărâre judecătorească pe procedura speciala a evacuarii.Trebuia sa aveți clauza în contract ca rezilierea se poate face și.pentru distrugeri,neplata chiriei ,a utilităților etc.Variantele propuse de dvs implica riscuri,pt a va sicana chiriasa va poate formula plângeri penale,susținând ca ați distrus bunuri,ia,ți furat sume de bani din apartament etcetc.

Ultima modificare: Duminică, 22 Octombrie 2023
Carmen Violeta, utilizator
Mulțumesc frumos Pt răspuns. Am formulat cerere la enel Pt sistarea energiei electrice.
MYRA CIMPEAN a scris:

Eu cred ca mai intai trebuie sa incercati sistarea utilitaților. Daca nici asa nu pleaca, singura solutie legala va fi instanta si cererea de evacuare. Nu cautati sa rezolvati pe cai mai putin legale. De asemenea notificarea trebuia conceputa de avocat incat ea sa cuprinda mai multe aspecte cu privire la urmarile neeliberarii imobilului. De ex daunele pentru lipsirea de folosinta, daune pentru fiecare zi in care intarzie eliberarea imobilului ... etc

Sa va redacteze un avocat notificarea și sa insereze și art. 239 și sa opriți lumina și gazul pina pleacă.

Carmen Violeta a scris:

Buna ziua. Mi-am inchiriat apartamentul cu contract înregistrat la ANAF, însă chiriasa nu a mai plătit chiria și nici cheltuielile care se ridica la sume destul de mari. I-am facut notificarea de 30 de zile sa elibereze apartamentul și inclusiv rezilierea contractului de inchiriere, insa refuza sa plece, nici nu plateste și mai ma și înjură și îmi inchide telefonul in nas. Nu ii pot evacua deoarece contractul nu a ajuns la termen. Am voie sa schimb yala împreuna cu 2 martori, iar apoi sa activez sistemul antiefracție Bgs? Sau am voie sa sistez energia electrică in calitate de titular al contractului la lumina? Nu știu cum sa scap de ei mai rapid având in vedere ca s-au acumulat datorii in sume foarte mari. Mulțumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am inchiriat apartament pana in luna iunie 2024. ... camelian camelian Apartament inchiriat Am inchiriat apart pana in luna iunie 2024. Chiriasii platesc taxele la timp, dar limbajul lor fata de mine lasa mult de dorit. ... (vezi toată discuția)
Posibilitate sistare furnizare energie electrica de catre proprietar pentru chiriasul rau platnic nyusziful nyusziful Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns: chiriasul nu isi mai achita chiria deja de 2 luni consecutive. Am aflat ca si la curent are datorii(si implicit ... (vezi toată discuția)
Contract de inchiriere Ioanappreda Ioanappreda Buna dimineata, acum 2 ani am incheiat un contract de inchiriere cu o firma de paza pentru un angajat al firmei, anul trecut am prelungit pentru inca un an, ... (vezi toată discuția)