avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractuali
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractuali

Buna ziua.

Imi cer scuze ca poate pun o intrebare tampita. Vad in anumite anunturi de angajare la institutii ale statului posturi pentru "contractuali".

Ce inseamna asta? Ce inseamna un post pentru contractuali? Multe posturi vad ca sunt pe perioada determinata.

Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:09, 1 August 2015
contractual = personal incadrat cu contract individual de munca

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transformare post contractual in functie publica sau numire (alin3 art111) muresan vasile muresan vasile Buna ziua. Intrebarea mea este ce inseamna exact fraza din alin 3 art 111 din legea 188/1999 a functionarilor publici- \\"posturi de natură contractuală ... (vezi toată discuția)
Reangajare dupa pensionare maryan52 maryan52 pe 15.01.2014 mi-a incetat contractul individual de munca pentru varsta standard pensionare; seful de sectie a solicitate reangajarea in acelasi post pe durata ... (vezi toată discuția)
Transformare personal contractual in functionari publici dumi32 dumi32 Buna ziua, as dori sa va intreb in cazul unei institutii publice de stat infiintata in baza O.U.G. nr118/2006 privind infiintarea, desfasurarea activitatilor ... (vezi toată discuția)