Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenda administrativa platita integral din cauza unei ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenda administrativa platita integral din cauza unei greseli a agentului constatator

buna ziua.as avea si eu o nelamurire. am primit o amenda administrativa de la politie.am vrut sa platesc in 48 ore,dar cand m-am dus la finaciar sa platesc jumate din amenda in 48 ore , mi-a spus ca nu pot plati jumatate de amenda deorece politistul nu a specificat in procesul verbal ca pot plati amenda in 48 ore. trebuia sa specifice politistul ca pot plati jumatate de amenda in 48 ore sau nu trebuie specificat?
~ Conținut șters la cerere ~
in proces mai jos scria .daca platiti in 48 ore platiti jumatate de amenda,dar nu a fost bifat aceasta optiune,iar cand am fost la financiar a spus ca politistul nu a bifat optiunea sa platesc in 48 ore ,de aceea trebuie sa platiti amenda intreaga.
~ Conținut șters la cerere ~
Puteți plăti jumătate din minimul prevăzut de lege doar dacă ați fost sancționat la o lege care prevede în mod expres această posibilitate. Dacă de exemplu ați fost sancționat pentru comiterea unei contravenții prevăzute de Legea 61/1991, nu aveți posibilitatea de a plăti jumătate din minim. Dacă ați săvârșit o contravenție la regimul rutier, aveți posibilitatea de a plăti jumătate din minim. Ceilalți utilizatori care au comentat aici nu știu de unde au dedus că exista posibilitatea de a plăti jumătate din minim în cazul dvs, pentru că nu ați specificat pentru ce ați fost sancționat.
pentru ce ati fost sanctionat?la ce act normativ au fost incadrate faptele dvs?