Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Reluare somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Reluare somaj

Am intrerupt somajul dupa o luna si m-am angajat la o firma unde am lucrat 3 ani.Acum(motivele nu cred ca sunt importante)mi-am dat demisia.Intrebarea mea este daca imi pot relua somajul?
1. Deoarece ati intrerupt somajul pentru a va angaja pe o perioada mai mare de 12 luni (spuneti ca ati lucrat 3 ani) a fost incetata plata indemnizatiei de somaj deci acesta nu se mai poate relua.

2. - Pentru a beneficia din nou de indemnizatie de somaj trebuie sa va inceteze contractul individual de munca (CIM) din motive neimputabile dvs.
- Demisia este un motiv care va este imputabil.

3. Puteti incheia un CIM pe perioada determinata de o luna de zile si la incetarea de drept a acestuia (conf. art.56(1), lit.i) din Codul muncii), la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat, veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.