Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Cheltuiala profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Cheltuiala profit

Am un SRL cu sediu in locuinta proprie pe care vreau sa-l radiez. Am un profit de 13000 lei. As vrea sa stiu daca pot cheltui acest profit pentru casa?
george-neagu, moderator
Pana la radiere trebuie parcurse etapele de dizolvare si lichidare. Daca profitul este aferent anului 2015,acesta va putea fi platit asociatilor,dupa retinerea si virarea impozitului de 16%, la lichidarea firmei. In ce priveste cheltuirea profitului pentru casa,aceasta presupune efectuarea de cheltuieli,care vor fi considerate nedeductibile fiscal si astfel impozitul calculat va fi la fel cu cel de la procedura initiala de lichidare a firmei.