Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul crestere copil este vechime in munca?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul crestere copil este vechime in munca?

concediul de crestere copil este considerat ca vechime ?
se ia in calcul la somaj?
OUG nr.111/2010
art.22
(1) Perioada în care o persoană beneficiază de drepturile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5,art. 6,art. 9 alin. (4) şi (5) constituie perioadă asimilată stagiului de cotizare în vederea stabilirii drepturilor de pensie în sistemul public şi a drepturilor stabilite de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă, cu modificările şi completările ulterioare.

(2) Perioada concediului pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) şi art. 6 constituie vechime în muncă şi în serviciu, precum şi în specialitate şi se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu acestea.

Prin urmare, perioada in care beneficiati de CCC este considerata perioada asimilata stagiului de cotizare pentru somaj.
Perioada de CCC se va adauga la stagiul de cotizare la somaj numai pentru a se putea stabili perioada de somaj in functie de care se va acorda indemnizatia de somaj.